KURGU / MONTAJ ATÖLYESİ

 

 

 

KURGU/MONTAJ ATÖLYESİ

 

*6 hafta, haftada bir gün, 3 saat

*3-5 kişilik gruplar

*Katılımcıların sahip olması gereken ekipman: Adobe premiere pro cs6.0 veya adobe premiere pro cs5.5 yüklü taşınabilir bilgisayar. 

Sistem özellikleri için detaylı bilgi https://helpx.adobe.com/creative-suite/kb/system-requirements-production-premium.html

 

1- Montaj ve Kurgunun Tarihçesi, Kavram ve Çeşitleri

Montaj ve kurgunun tarihçesine giriş yapılır. Teorik bağlamda kurgunun işlevi, yapısı, kurgu kavramları ve alt başlıkları incelenir. Kurgu ve montaj arasındaki fark somut örneklerle karşılaştırılır. Kurgunun ortaya çıkışı, farklı işlevlerinin keşfedilmesi teorik ve pratik düzlemde ele alınır. Kurguya ait teknik kavramlar ve kurgu çeşitleri örneklerle beraber incelenir.

2- Kurgu Programları

Kurgu programlarının çeşitleri hakkında bilgi verilir. Efektif yapısı itibariyle Adobe Premier Pro’nun çalışma mantığına giriş yapılır.

3- Temel Çalışma Prensipleri

Kurgu programına giriş yapılır. Örnek videolar üzerinde temel prensipler çalışılır. Programda yer alan en temel sekmelerin işlevleri üzerine pratik yapılır.

4- Efektif Kurgu

Kesme, opacity, import, efekt, export, keyframe, çoklu katman, yazı, sequence, speed, color correction, convert .

5- Ses Montajı ve Türüne Göre Kurgu

Kurguda sesin işlerliği üzerine pratik çalışmalar yapılır. Ses ve görüntünün ortak paydada kurguya katkısı: Doğru görüntüde doğru sesi kullanmak, sese doğru efekt yapmak. Farklı işlere göre kurgu yapılması üzerine çalışılır. Fragman, jenerik, kısa film vb. 

6- Atölye Proje Sunumu

Kursiyerlerin hazırladığı bitmiş kurgu üzerinden alternatif kurgu çeşitleri izlenir ve tartışılır. Önerilen fikirler ışığında kursiyerlerin hazırladığı kurgu üzerinde değişiklikler yapılarak, kurgunun anlatıya katkısı üzerinden inceleme yapılır.

 

ayrntılı bilgi için 0 507 252 75 36

 

Sitemizde bulunan ses, görüntü, resim ve içeriklerin kopyalanması ve izinsiz yayımlanması yasaktır.

Tüm hakları saklıdır © 2020 - 2012 YUTT Sanat

YUTT SANAT (Yol Ufka Tiyatro Topluluğu)